Leírás
Terápiás cél: Beszélgetni a szeretetről, jóságról
Korosztály: óvodások, általános iskola alsó tagozat
Munkaforma: egyéni és csoportos
A mű rövid tartalma:
Móra Ferenc verses meséjében a király annyira fázik, olyan hideget érez, hogy folyamatosan didereg. „Akármit csinálok, reszketek és fázom.” Senki nem tudja, hogy mi a baja a királynak, senki nem ismeri betegségének eredetét. A király szól az orvosoknak, a bölcseknek, de senki nem talál gyógyírt a bajára.
„Ki tud orvosságot a király bajáról,
Hol az a bölcs ember, aki jót tanácsol?”
Végül azt tanácsolják neki, hogy vágasson ki és szedessen össze minden fát a királyságban, azokkal gyújtson be.
Miután minden fát összegyűjtöttek és begyújtottak vele, egy kislány állt meg a király előtt a hatalmas trónteremben. A kislány szomorúan tekintett fel a királyra, aki a nagy betegségében még a kislány házának tetejét is leszedette.
„Minek szedetted le a házunk tetejét?
Hó is hullongázik, eső is szemezik,
A mi padlásunkra az most mind beesik;
Elázik a bábum kimosott ruhája,
Vasárnap délután mit adok reája?”
A történet végére a király szíve megenyhül a kislányon és felolvad jégszíve. A történet tanúsága, hogy a testet és a lelket a szeretet és a jóság tudja felmelegíteni.
A szakmai pedagógiai/terápiás munka lehetőségeinek ismertetése:
Móra Ferenc történetében a szeretet és a jóság fontosságáról olvashatunk és az erről való beszélgetésnek ad alapot egy terápiás munkában. Főleg kisebb gyermekekkel gondoljuk a munkát, ovisoknak, általános iskolásoknak ajánljuk.
A mese felolvasása után arról beszélgetnénk, hogy a királynak milyen betegsége lehet, amitől rosszul érezte magát és mi/ki segített abban, hogy jobban legyen. Miért fontos, hogy másokra szeretettel gondoljunk és jók legyünk egymáshoz?
- Vegyünk, nyomtassunk egy képet egy királyról, lehetőleg amin szomorú, fázik, rosszul érzi magát. Menjünk körbe, és kérdezzük meg a gyerekeket, hogy vajon mitől érzi rosszul magát? Itt jöhet mindenféle válasz: szomorú, megbántották, fázik, álmos, túl sok a munkája stb. Ezeket írjuk rá a képre és beszéljük át, mitől szomorú, ki bántotta meg…(ovisoknál, első osztályosoknál írás helyett lehet emojikat használni.)
- Ezután tegyünk a király képe mellé egy kislány képét is! Írjuk körbe, milyen tulajdonságai vannak a kislánynak! (Kedves, aranyos, szeretetteljes, ártatlan, szomorú, csalódott, szereti a babáját…) Ugyanígy írjuk a képre, jelenítsük meg ezeket!
- Majd utolsó lépésként vegyünk egy képet egy boldog királyról, és ismételjük meg az első pontot, immár a boldogságára fókuszálva. Mitől érzi jól magát? Ki segített neki abban, hogy boldog legyen? Hogyan melegedett meg a szíve, lelke? Mit tett a kislány, hogy a király végre jól érzi magát?
Tanúságként megerősíthetjük, hogy a másokkal való törődéstől, a mások szeretetétől mi is boldogok leszünk. Ha önzetlenül adunk a másiknak, akkor mi is kapunk az ő boldogságából. Öröm megosztani másokkal azt, amink van.
Az ajánlott mű kártyáját az említett irodalmi forrás szerint készítette: Kürthy Anna, Munkahely: Zsámbéki Zichy Miklós Általános Iskola, Utolsó frissítés dátuma: 2023. 04. 24.
Ajánlott idézési eljárás:
Kürthy Anna. 2023. Ajánlott szakmai eljárás Móra Ferenc irodalmi remekművével való munkához. A Biblioterapia.sk oldalon. Pozsony: PRO SKIZP – Združenie na podporu rozvoja
Slovenskej komory iných zdravotníckych pracovníkov. ISBN 978-80-974667-0-1 Elérhető: https://www.biblioterapia.sk/hu/publikacia/ajanlott-eljaras-a-muhoz-a-didergo-kiraly/
Ez a cikk az Európai Unió Erasmus+ programjának, a 2. kulcstevékenység – Szervezetek és intézmények együttműködése, KA210 – Kisléptékű partnerségek a szakoktatás és szakképzés területén című programjának támogatásával készült. Projekt címe „A biblioterápiás on-line taneszköz prototípusa”, projektszám: 2022-1-SK01-KA210-VET-000082483. Csak a szerző véleményét képviseli, és az Európai Bizottság nem vállal felelősséget a benne található információk felhasználásáért.