Leírás
Videófelvétel a színpadi váltzatról létrehozva
© Sturcz Attila, 2022-06-13, Tagintézmeny PMPSZ Budakeszi
– pelda a pedagógiai munkára: https://www.youtube.com/watch?v=qqH4cvDVDHY
Pedagógiai/terápiás célok: konfliktushelyzetek felismerése és lehetséges megoldásuk; mások és önmagunk elfogadása; magunk és mások sikereinek értékelése
Elsődleges korcsoport: 8-12 éves korig
Másodlagos célcsoport: idősebb gyermekek
A munka formája: csoportos
A remekmű rövid tartalma:
Az erdő állatai költői versenyt rendeznek. Mikkamakka a zsűri egy személyben. Különböző mókás megoldásokból kiderül, hogy egyikük sem képes épkézláb verssel előállni, mégis valamennyien magukat tartják az első díjra legalkalmasabbnak…Kisebb-nagyobb konfliktusokba bonyolódnak emiatt. Végül közösen úgy döntenek, hogy Dömdödöm nyeri meg a versenyt, aki csak ennyit tud mondani, végtelen szeretettel a hangjában: „Dömdödöm, dömdödöm, dömdö dömdö, dömdödöm.”
Foglalkozástervezet:
Célkitűzés: Mai alkalommal a nézeteltérések rendezéséről és egymás elfogadásáról fogunk beszélgetni.
- A mű dramatizált változatának megtekintése a Zsámbéki Zichy Miklós Általános Iskola Bohóka Színpadának előadásában (kb.12perc) https://www.youtube.com/watch?v=qqH4cvDVDHY
- Problémafelvetés: a) Mi tetszett nektek ebben a történetben?, b) Milyen összeütközésekbe kerültetek már társaitokkal, szüleitekkel, testvéreitekkel, ami esetleg elkerülhető lett volna? Hogyan végződött a ti történetetek?
- Melyik szereplő helyzetébe tudjátok beleképzelni magatokat a látott jelenetből? Miért? Akivel pedig nem tudtok azonosulni, vajon miért nem?
- Milyen szabályokat tartotok fontosnak egy igazi versenyben?
- Szoktatok-e örülni társaitok sikereinek? Miért fontos, hogy ne csak a magunk eredményeinek örüljünk?
- Írjatok rövid (4-5 mondatból álló) levelet valamely osztálytársatoknak, barátotoknak, melyben gratuláltok neki valamilyen szép teljesítményéért! (A levelek felolvasása…)
- Név nélkül írjátok le három legfontosabb jó tulajdonságotokat. (A cédulákat összekeverve egyet mindenki felolvas, mely alapján megpróbáljuk kitalálni, kiről is van szó…)
- Zárókör: Mondj egy tulajdonságot, amit a legjobb barátodban / barátnődben szeretsz!
Az ajánló tapasztalatainak leírása ezzel a munkával kapcsolatban:
Egykori irodalomtanárként gyakran dramatizáltattam tanítványaimat adott irodalmi mű kapcsán. A vállalkozó szellemű gyerekek számára ez mindig pozitív élményt jelentett. A dramatizáló olvasás, valamint a színpadi játék ugyanakkor sok mindent elárult magáról a játszó gyermekről. (pl.: önmagához és másokhoz fűződő viszonyáról, vérmérsékletéről, kapcsolatteremtő készségéről stb.) A darab rendezése közben vált világossá számomra, mennyire fontos, hogy a gyerekek szembesüljenek a mesék által hordozott humorral mint esztétikai értékkel. Mindannyiunknak intenzív élményt jelentett megtapasztalni együttműködésünk fejlődésének folyamatát, a koncentrált egymásra figyelést, a kölcsönös építkezést egymás színpadi játékából. Szintén nagyon fontos tapasztalatnak tartom, hogy a gyerekek jobban értik a szöveget, ha a szerepeket el is játszhatják, a karaktereket mély átéléssel megformálva. A darabválasztás során igyekeztem olyan művet találni, melyben nincsenek klasszikus értelemben vett fő és mellékszereplők, így a játszók terhei viszonylag egyenletesen oszlanak meg., mégis minden szereplőnek lehetősége van a kiteljesedésre. Biblioterápiás célú foglalkozásokon is javaslom a dramatizáló felolvasást, vagy akár egy rövid jelenet színpadi megjelenítését is, megfelelő korú és létszámú gyermekközösségben.
A biblioterápia és a drámaterápia átfedésének és a terápiás-pedagógiai munka javasolt módszerének jobb megértése érdekében az alábbiakban álljon itt Kvetoslava Kotrbova megjegyzése a jelen ajánláshoz kapcsolódva:
Egy irodalmi mű dramatizálása lehetővé teszi, hogy a gyermek (akárcsak a felnőtt) átültesse a valóságba – azaz aktívan megtapasztalja – azokat az előzetes elképzeléseket, amelyeket a biblioterápia során képzeletében manipulál. Azt is mondhatnánk, hogy a biblioterápia segítségével ez olyan, mint a „szerepjátékra való felkészülés”. Ezért rendkívül fontos, hogy melyik szöveget választjuk ki és mutatjuk be a gyermeknek, és melyikkel dolgozik utána.
A dramatizálásnak köszönhetően képzeletében megtapasztalhatja a biblioterápia során létrejött (az adott pillanatban) lehető legjobb megoldásokat. Mintha még mindig a játékhelyzet felfedezésének biztonságában lenne, eltervezheti, hogyan játsszon a szituációban, de már a valóságban – élőben kipróbálhatja, amiről addig csak álmodott, és ténylegesen elkezdheti azt megvalósítani és megélni. Ezért is fontos, hogy milyen művet választunklehetséges élményforrásként.
A drámaterápia által közvetített élmény tulajdonképpen új, felemelő és életre szóló készségek kialakítása kell, hogy legyen (felnőtteknél sokszor a régiek – használaton kívüli vagy valamilyen okból elfojtott készségek – új körülmények között történő újra felfedezéséről, „kipróbálásáról” van szó).
A szabadság körülményei között a drámaterápián belüli „játéknak” köszönhetően a játéktervek/játékötletek elérhetővé válhatnak, és szükség esetén a mindennapi életben is aktívan felhasználhatók. Másokkal való interakcióban a drámaterápia keretein belül a gyermek (ahogyan a felnőtt is) tovább finomíthatja és megváltoztathatja a színpadi mű közös létrehozásának izgalmas munkafolyamata során megszületett kompetenciáit, ahogy Attila saját tapasztalatai alapján leírta. A kompetenciák élő hajtóerők, nem pedig merev szabályok, pontosan ezért e kompetenciákat a mindennapi életben elérhetővé kell tenni tanítványaink számára.
Az ajánlott mű kártyáját az említett irodalmi forrás szerint készítette:
Sturcz Attila, Munkahely: PMPSZ Budakeszi Tagintézménye, Utolsó frissítés dátuma: 2023. 03. 19.
Kotrbová Kvetoslava, Munkahely: A Pozsonyi Comenius Egyetem pedagógiai kara, 2023. 05. 08
Ajánlott idézési eljárás:
Sturcz Attila, Kotrbová Kvetoslava. 2023. Ajánlott szakmai eljárás Dömdö-dömdö-dömdödöm. A Biblioterapia.sk oldalon. Pozsony: PRO SKIZP – Združenie na podporu rozvoja Slovenskej komory iných zdravotníckych pracovníkov. ISBN 978-80-974667-0-1 Elérhető: https://www.biblioterapia.sk/hu/egyuttmukodes/
Ez a cikk az Európai Unió Erasmus+ programjának, a 2. kulcstevékenység – Szervezetek és intézmények együttműködése, KA210 – Kisléptékű partnerségek a szakoktatás és szakképzés területén című programjának támogatásával készült. Projekt címe „A biblioterápiás on-line taneszköz prototípusa”, projektszám: 2022-1-SK01-KA210-VET-000082483. Csak a szerző véleményét képviseli, és az Európai Bizottság nem vállal felelősséget a benne található információk felhasználásáért.