Odborná referencia diela Päť stretnutí v nebi

Autor: Martina Penxová

 

Autor: Mitch Albom
Do slovenčiny preložil: Hviezdoslav Herman
Rok vydania: 2005

 

Prezentácia

Popis

Terapeutické ciele: podpora smútiaceho po strate milovanej osoby a pomoc s nevyriešenými emóciami, ktoré ľudia nesú po smrti milovanej osoby, pomoc pri hľadaní zmyslu života po strate blízkeho alebo prekonaní traumy zo straty, pomoc pri spracovaní hnevu, odporu a/alebo pocitu nespravodlivosti v spojení s prežitou traumou, nástroj pre prácu s odpustením a pustením nefunkčného či rán z minulosti

Odporúčaná veková skupina: 18+

Forma práce: individuálna, skupinová

 

Stručný obsah diela:

Kniha Päť stretnutí v nebi je román, ktorý sa dotýka tém vzájomnej prepojenosti, odpustenia a prijatia. Spája prvky spirituality, osobnej reflexie a liečenia traumy prostredníctvom rozprávania príbehov o stretnutiach s piatimi osobami. Je to v poradí druhá kniha Mitcha Alboma (1958), amerického spisovateľa, novinára, filantropa a hudobníka. Medzinárodnú slávu si získal svojou prvou knihou „Tuesdays with Morrie“ (Utorky s Morriem), kde zaznamenáva životné lekcie, ktoré získal počas pravidelných utorkových rozhovorov so svojim bývalým univerzitným profesorom Morriem. Albomova tvorba často skúma témy viery, lásky, straty a hľadania zmyslu života.

Kniha Päť stretnutí v nebi sleduje príbeh Eddieho, 83-ročného vojnového veterána a údržbára zábavného parku Ruby Pier. Kniha začína príbehom, ktorý opisuje Eddiho smrť. Zomrel pri nehode na Ruby Pier, keď sa pokúsil zachrániť malé dievča pred pádom jednej z hojdačiek. Eddie nevie ako nehoda skončila. Netuší ani to, že je mŕtvy a ani to či zachránil to malé dievčatko. V úvode príbehu sa dozvedá, že zomrel. V posmrtnom živote sa Eddie stretne s piatimi ľuďmi, ktorí hlboko ovplyvnili jeho život, či už priamo alebo nepriamo, aj keď si počas svojho života nemusel úplne uvedomiť ich význam a prínos.

Prvý, koho Eddie stretáva je Modrý muž, vlastným menom Joseph, ktorý bol súčasťou show v Ruby Pier, kde Eddie chodieval už ako dieťa. Joseph mal zdravotný problém, ktorý spôsobil, že jeho pokožka zmodrela, preto ho zamestnali ako atrakciu predstavenia. Keď bol Eddie malý chlapec, náhodne spôsobil smrť Modrého muža bez toho, aby o tom vedel. Hral sa s loptou na ulici a vbehol do cesty Modrému mužovi. Ten ako sa snažil Eddieho nezraziť, vybočil z cesty a havaroval. Hoci sa smrť Modrého muža zdala Eddieho detskej mysli bezvýznamná, navždy zmenila život Modrého muža. Pri stretnutí s Modrým mužom Eddie spoznáva príbeh z druhej strany, zisťuje, že v živote neexistujú náhodné činy a všetko je prepojené. Eddie si uvedomuje, že i zdanlivo malé udalosti v jeho živote boli dôležité a že všetci sme vzájomne prepojení.

Druhé stretnutie vyzdvihuje hodnotu obetovania sa pre druhého. Eddie stretáva svojho veliaceho dôstojníka z 2. svetovej vojny. Kapitán bol tvrdý, ale starostlivý vodca, ktorý chránil svojich mužov za každú cenu. Počas doby, keď boli vojnovými zajatcami, Eddie a jeho jednotka podnikli odvážny útek. Počas úteku Eddie veril, že videl v horiacej budove dieťa a pokúsil sa do nej vbehnúť, aby ho zachránil. Aby kapitán Eddiemu zabránil vstúpiť do plameňov, strelil ho do nohy. A i keď mu zachránil život, spôsobil to, že Eddie do konca života kríval. Eddie sa na kapitána po celý život hneval a vôbec netušil, že kapitán bol neskôr zabitý nášľapnou mínou, počas toho ako zvyšok jednotky viedol do bezpečia. Kapitán niekoľkokrát obetoval svoj vlastný život za životy svojich mužov. Prostredníctvom tohto stretnutia sa Eddie učí, že obeta nie je niečo, čo nad čím by sme sa mali pohoršovať, ale čo je potrebné si ctiť. Kapitán zdôrazňuje, že „obeta/pomoc ostatným je súčasťou života“ a že by sme ju mali robiť pre iných.

V treťom príbehu Eddie spoznáva ženu Ruby, o ktorej veľa počul, ale nikdy sa s ňou osobne nestretol. Jej meno bolo spojené so zábavným parkom, v ktorom Eddie pracoval po celý život – Ruby Pier. Ruby Eddiemu rozpovie príbeh o posledných chvíľach života jeho otca, v ktorom odhalí, že jeho otec zomrel pri snahe zachrániť priateľa, ktorý mu ublížil. Eddie sa počas celého detstva na svojho otca veľmi hneval, bol voči otcovi zatrpknutý. Ruby mu pomáha pochopiť chyby jeho otca, okolnosti jeho smrti a zároveň ho učí, aké dôležité je odpustiť a zbaviť sa hnevu. Pomáha Eddiemu zmieriť sa s pamiatkou svojho otca tým, že ho povzbudzuje, aby videl otcovu ľudskosť a uvoľnil horkosť, ktorú v sebe nesie už roky. Toto stretnutie ilustruje, ako zadržiavanie odporu zaťažuje osobu, ktorá ho prechováva.

Ďalší príbeh je príbehom lásky. Eddie sa stretáva so svojou manželkou, ktorá zomrela mladá na nádor mozgu. Marguerite bola jeho životnou láskou a jej smrť v ňom zanechala hlbokú prázdnotu a smútok. Počas ich stretnutia v nebi spoločne znovu navštívia niektoré z najvzácnejších momentov ich manželstva. Marguerite predstavuje najhlbšiu a najčistejšiu formu lásky v Eddieho živote a učí ho, že láska je večná a presahuje smrť. Pripomína mu, že kým život končí, láska neumiera – pokračuje v spomienkach, vzťahoch a v srdci. Po hlbokom emocionálnom rozhovore o ich spoločnom živote a láske, ktorú zdieľali, Marguerite hovorí: „Stratená láska je stále láska, Eddie. Má inú formu, to je všetko. Nevidíš jej úsmev, nemôžeš jej priniesť jedlo, strapatiť jej vlasy alebo s ňou tancovať na tanečnom parkete. Ale keď sa toto stráca, iné ožíva. Spomienka. Spomienka sa stane tvojim partnerom. Staraj sa o ňu. Udržiavaj ju. Tancuj s ňou. Život sa musí skončiť. Láska nie.“  Stretnutie dodáva Eddiemu silu prijať stratu Marguerite a odpustiť sebe i jej. Eddie pochopí, že aj keď s ním Marguerite už nie je fyzicky, ich láska pretrváva prostredníctvom jeho spomienok a emócií. Prijatie skutočnosti mu prináša pocit útechy a pokoja s vedomím, že láska presahuje smrť, čo je ústredná téma jeho liečenia v tomto príbehu.

Poslednou osobou, ktorú Eddie stretne v nebi je Tala – dievča, ktorej smrť Eddie nevedomky spôsobil počas vojny. Ako vojak podpálil dedinu na Filipínach a Tala, mladé dievča, sa skrývalo v jednej z chatrčí. Eddie nikdy nevedel, že tam je, a jej smrť ho prenasledovala bez toho, aby plne pochopil prečo. Tala predstavuje pocit viny a traumu, ktorú si Eddie odniesol z vojny, hoci nikdy vedome nevedel o jej existencii. Jej smrť bola pre Eddieho zdrojom hlbokej psychickej bolesti, i keď bola pochovaná v jeho podvedomí. Talina prítomnosť núti Eddieho čeliť bolestivej pravde, že vzal nevinný život.

Kniha končí nádherným uvedomením hlavnej postavy. Tala Eddiemu ukazuje, že jeho život mal napriek svojim chybám zmysel – jeho práca v Ruby Pier a ochrana detí na kolotočoch – bola jeho spôsobom, ako sa vykúpiť za jej smrť. Tala učí Eddieho o vykúpení a o tom, že aj keď môžeme neúmyselne spôsobiť škodu, stále máme možnosť nájsť spôsob napraviť to a vykonať niečo dobré. Môžeme konať dobro po zvyšok svojho života.

V závere príbehu Tala Eddiemu odhalí pravdu o jeho poslednom okamihu na Zemi. Eddie si do tej chvíle myslel, že zomrel zbytočne a že nedokázal malé dievčatko na kolotoči zachrániť. Tala mu však povie, že ju stiahol z dráhy, a tým ju zachránil pred pádom. Tento moment poskytuje Eddiemu pokoj a zmysel jeho života, pretože pochopí, že jeho posledná akcia mala význam a že jeho práca v zábavnom parku nebola márna. Eddie konečne nájde pokoj a pochopí, že na jeho živote záležalo.

 

Terapeutický potenciál diela:

Kniha si ma našla v období, kedy som veľmi ťažko, sama v zahraničí, spracovávala smrť mojej veľmi blízkej osoby, traumu z ohrozovania na živote a silné pocity nespravodlivosti. V tom čase, v priebehu 2 mesiacov, umreli dvaja najstarší súrodenci mojej mamky – brat i sestra. Teta pre mňa znamenala veľa, bola pre mňa „druhou mamou“. Pri čítaním príbehu som ani len netušila, že kniha ma pripraví i na ďalšie situácie, ktoré do môjho života vstúpili neskôr.
Knihu vnímam ako „dar z nebies“. Do mojich rúk sa dostala v správnom čase. Pomohla mi vyrovnať sa so smrťou tety a prijať to, že niektoré situácie sa nedajú vysvetliť. Ak iní nechcú alebo nie sú schopní, či pripravení vidieť a vnímať veci a situácie ako vy, je potrebné počkať. Počkať na správny čas, aby bolo potrebné pochopené.  Kniha vo mne oživila slová mojej babky: „Pán Boh nenáhlivý, ale pamätlivý.“
Eddieho zmierenie sa s vlastnou smrťou aj príbeh o láske s jeho manželkou ma motivovali k tomu, aby som pracovala na vzťahoch v najbližšej rodine, vďaka čomu som roky pracovala na uzdravení môjho vzťahu s rodičmi a o niečo ľahšie následne prijala ich smrť.
Zároveň ma Eddie motivoval k tomu, aby som sa s mojimi najbližšími dokázala rozlúčiť tak, ako si to zaslúžia – a každému z nich som venovala veľmi osobný a láskavý verejný príhovor na pohrebe. V príhovoroch som vyzdvihla kvalitu ich života, ich silné stránky a to pozitívne čo ma naučili, čo urobili, čo za sebou zanechali.
Eddieho príbeh ma neustále povzbudzuje k plnohodnotnému životu, ktorí sa v každodennosti snažím napĺňať prijatím, porozumením, vzájomnosť i obetou, ak si to situácia vyžaduje. Verím, že všetci moji blízky sú so mnou i keď už fyzicky nie sú a to ma povzbudzuje k tvoreniu kvalít v mojom živote. Príbeh Eddieho mi ukázal, že sa nemusím o svojich zosnulých blízkych báť – pretože sa dostanú na miesto, kde sa dozvedia akí úžasní boli a akí skvelí život viedli – že ich život mal zmysel. A nemusím sa báť ani toho, že môj život nebude „dosť dobrý“ – stačí, keď budem konať v mene lásky a všetko ostatné sa bude diať ako má, v môj prospech.
Možné indikácie:
Ako uvádzam vyššie v popise jednotlivých stretnutí, kniha poskytuje rámec pre diskusiu na niekoľko tém a môže byť indikovaná v terapii zameranej na:

• prekonanie smútku, hnevu a nespracovaných emócii zo straty blízkej osoby – môže klienta povzbudiť, aby našiel zmysel vo vlastných stratách a vzťahoch,
• hľadanie zmyslu života – Eddieho cesta do neba mu pomáha objaviť dôležitosť jeho zdanlivo obyčajného života. To by mohlo inšpirovať klientov, ktorí sa zaoberajú pocitmi bezvýznamnosti alebo tých, ktorí spochybňujú svoj zmysel života či nedokážu prijať zmysel smrti,
• spracovanie hnevu, odporu, pocitov nespravodlivosti – príbeh môže byť odrazovým mostíkom pre diskusiu o dôležitosti odpustenia, opustenia starého a nefunkčného a liečenia rán z minulosti,
• uzdravovanie traumy – Eddieho traumatické zážitky z vojny a jeho obviňovanie sa za Talinu smrť poskytujú príbeh na skúmanie toho, ako nevyriešená trauma ovplyvňuje jednotlivcov. To by mohlo byť užitočné pri terapii zameranej na uvoľnenie traumy,
• prijatie smrti / reflexia života – či už pri práci s rodinnými príslušníkmi a/alebo v prostredí geriatrickej alebo paliatívnej starostlivosti môžu klienti, ktorí sa blížia ku koncu života, profitovať z reflexie vplyvu svojho života, podobne ako Eddie.

Možné kontraindikácie:
Téma smrti a posmrtného života: Kniha intenzívne skúma otázky smrti, posmrtného života a osudu, čo môže byť pre niektorých ľudí citlivou témou, napríklad ak prežili nedávnu stratu, zápasia s traumou, alebo majú ťažkosti prijať koncept posmrtného života. Preto je v rámci terapie vhodné pracovať s informáciou, že ide o beletriu a vyjadrenie osobných duchovných interpretácii. Rozhovor o téme smrti a posmrtného života s terapeutom by mohol byť cestou k prekonaniu prežívaného.

Zobrazenie vojnových skúseností a traumy: Kniha sa dotýka Eddieho traumatických skúseností z vojny, ktoré môžu u čitateľov vyvolať alebo prehĺbiť traumatické spomienky z vojny a/alebo zhoršiť stav u ľudí trpiacich PTSD. V takýchto prípadoch je určite vhodné na uvedené v rámci terapie upozorniť a vzniknuté emócie ošetriť v rámci terapeutického stretnutia. I u týchto ľudí by však téma prijatia a odpustenia, spojená s príbehmi o vojne, mohla byť obrovským prínosom v rozvoji osobnosti.

Náboženské a duchovné presvedčenia: Pre niektorých čitateľov s pevnými náboženskými alebo filozofickými presvedčeniami môže byť kniha kontroverzná, pretože predstavuje nebeskú skúsenosť, ktorá nemusí zodpovedať ich viere. Albomovo zobrazenie neba je špecifická verzia posmrtného života, ktorá nemusí byť univerzálne prijímaná. Je preto dôležité uviesť, že príbeh je fiktívny a jeho zobrazenie neba nie je univerzálnou pravdou, ale len jedným možným spôsobom, ako vnímať život po smrti. V rámci terapeutického stretnutie môžeme vyzdvihnúť symbolický význam príbehu odohrávajúceho sa v nebi a jeho odkaz o uzmierení a pochopení zmyslu života.

 

Opis možností profesionálnej pedagogickej/terapeutickej práce:

Okrem bežnej biblioterapeutickej práce formou zdieľania zážitkov z čítaného diela, možno ponúknuť utvorenie vlastnej predstavy vlastného neba, tiež v podobe neba na zemi. Túto predstavu možno popísať napríklad do denníka alebo na voľné listy, nakresliť.

 

Použitá literatúra:
Albom, M. 2004. The Five People You Meet in Heaven. USA: Little, Brown Book Group. ISBN 978-075-15-3682-9

 

Kartu odporúčaného diela podľa uvedeného literárneho zdroja vytvorila:
Martina Penxová, študentka liečebnej pedagogiky Pedagogická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave
Dátum poslednej aktualizácie: 29. október 2024


Neprešlo jazykovou úpravou!

 

Odporúčaný spôsob citácie:

Martina Penxová. 2024. Odborná referencia literárneho diela Päť stretnutí v nebi. In Kotrbová, K. a kol.: Biblioterapia.sk. Bratislava: PRO SKIZP – Združenie na podporu rozvoja Slovenskej komory iných zdravotníckych pracovníkov, 2023.  ISBN 978-80-974667-0-1 Dostupné na: https://www.biblioterapia.sk/publikacia/odborna-referencia-diela-pat-stretnuti-v-nebi/

 

Príspevok vznikol  po skončení projektu bez finančnej podpory z programu Európskej únie Erasmus+, Kľúčová akcia 2 – Spolupráca medzi organizáciami a inštitúciami, KA210 -Malé partnerstvá pre spoluprácu v oblasti vzdelávania a prípravy. Názov projektu „Prototyp on-line učebnej pomôcky pre biblioterapiu”, číslo projektu 2022-1-SK01-KA210-VET-000082483. Reprezentuje názor autora a Európska komisia nezodpovedá za akékoľvek použitie informácií v ňom obsiahnutých.

Ďalšie informácie

Bibliografické údaje

Názov diela: Five People You Meet in Heaven
Autor: Mitch Albom
Rok vydania: 2004
Poradie vydania: Prvé
Vydavateľ: Little, Brown Book Group (USA)
Celkový počet strán: 160
ISBN: ISBN 978-075-15-3682-9

Jazyk: Angličtina
Slovenská verzia: Ikar, 2005, ISBN 8055108994
Preložil: Hviezdoslav Herman